Все новите антируски санкции във връзка с Украйна и ответните мерки на Русия неминуемо ще доведат до световна икономическа криза, малко остава и да избухне Трета световна. САЩ ще увеличават заплахите за Русия по руските граници и рискът от световен ядрен конфликт нараства многократно, заявява руският вестник "Труд".
"За да уравновесим заплахите и да стабилизираме глобалния силов баланс, трябва да разположим руски стратегически системи по границите на САЩ. Но това би означавало да се повтори Карибската криза . . . Всичко увисна на косъм", заключава вестникът.
Вчерашната първа среща на външните министри от Русия и Украйна след инвазията на Москва в съседната страна не донесе "никакви пробиви", а според руския първи дипломат Сергей Лавров страните не са и предвиждали споразумения за спиране на огъня, пише "Известия".По думите на Лавров срещата с украинския му колега Дмитро Кулеба не е целяла да замени "преговорната писта", на която са стъпили Москва и Киев в Беларус.
Междувременно шефът на МААЕ Рафаел Гроси заяви за "Известия", че експерти на агенцията са получили достъп до всички украински АЕЦ; според него заплахи за сигурността няма и се очаква тристранна среща МААЕ-Русия-Украйна, добавя изданието.
"Не се каним да нападаме други страни. Не сме нападали и Украйна", цитират думи на Лавров след преговорите с Кулеба "Комсомолская правда" и "Медуза".
Русия поиска заседание на Съвета за сигурност на ООН, който да обсъди днес "военно-биологичната дейност" на САЩ в Украйна, пише "Комерсант", като се позовава на заместник-посланика на Русия в организацията Дмитрий Полянски.
Москва твърди, че в Украйна има лаборатории на САЩ, където са били разработвани биологични оръжия - "етнически ориентирани" според Сергей Лавров. Държавният департамент отхвърля обвиненията, пояснява всекидневникът.
Украинските въоръжени сили и местни националисти фактически държат като заложници милиони мирни жители на Украйна - забраняват им да напускат Киев, Харков и Мариупол и възпрепятстват организирането на хуманитарни коридори за евакуация на бежанци, пише "Взгляд".
Ръководството на Украйна трябва да осведоми "за човешката гледна точка обкръжените националистически батальони", а руските войски и проруските сепаратисти "имат достатъчно дисциплина, за да спазват всички договорености. И официалните, и джентълменските. Стига да се намерят джентълмени от другата страна", коментира електронният вестник.
Според руски фармацевти и експерти лекарствата от внос едва ли ще изчезнат от пазара в Русия заради санкциите на Запада след нахлуването й в Украйна. Мнозина от тях обаче сочат проблеми с логистиката и плащането на доставките - не само от Европа, но също така от Китай и Индия, където Русия купува повечето суровини за производство на медикаменти, отбелязва агенция РОСБАЛТ, цитирана от БТА.
Специалистите обаче са единодушни, че на фона на събитията неизбежно ще поскъпнат и вносните, и руските лекарства, просто защото рублата падна, а всички покупки в чужбина се правят срещу валута. Може да станат по-скъпи дори жизнено необходимите и най-важни препарати, чиито цени се регулират от държавата, допълва РОСБАЛТ.
Талибанските командири и други джихадисти от Афганистан внимателно следят събитията в Украйна и пряко свързват с тях своите планове, пише "Независимая газета". "Ако Путин постигне целите си в Украйна, това ще означава, че той запазва контрола върху цялото постсъветско пространство. Ако пък руската операция се провали, ще може да се тръгне към преразглеждане на правото на Москва да контролира Централна Азия", разсъждават местни източници на вестника.
Военният експерт Юрий Кнутов обяснява пред "Свободная преса" какъв е според него "планът на Запада", свързан с войната в Украйна. "Те се надяват безпрецедентните санкции, наложени от тях, да предизвикат рязко влошаване на социално-икономическото положение на населението (в Русия). Народът ще излезе на улиците и ще поиска смяна на властта. А щом властта под натиска на улицата се смени, Западът частично ще вдигне санкциите срещу отказ от ядрените оръжия и връщане на Крим и Донбас обратно на Украйна. После те ще раздробят страната ни според броя на субектите (на федерацията) на осемдесет и нещо квазидържави", разказва руският аналитик.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

"Булгартрансгаз" ще осигури необходимия природен газ за технологични нужди чрез търг
Крехкото примирие в Иран остава под натиск преди мирните преговори в Пакистан
Словакия се преориентира към боеприпаси в новата индустриална ера на Европа
Путин обяви 32-часово примирие за Великден, Зеленски потвъди, че ще го спазва
Dow Jones вече е на позитивна територия за 2026 г.
България повдигна въпроса за дерогацията за "Лукойл Нефтохим" пред САЩ
Стилът на кралица Елизабет II: Живот, разказан чрез мода
Моджтаба Хаменей към съседите на Иран: Пазете се от лъжите на "дяволите"
Класация на най-популярните острови за 2026 г.: новата мания сред туристите
Даниил на Разпети петък: Да не бъдем като Юда - заради земни помисли да предадем Христос
Винченцо Италиано: Разочароващо!
Пак лош късмет. Спешна операция вади звезда от НБА от игра
Левски отказал умопомрачителна оферта за своя звезда
Аржентина уреди две контроли преди Мондиал 2026
Испанци ще държат Олимпиакос под напрежение до последно
Емери: Фантастичен резултат!
10 празнични предястия с яйца за Великден
Поверия за Великден
11 признака, че неговото минало с властна майка, диктува любовния му живот
3 кето рецепти за Великден
Дневен хороскоп за 10 април, петък
Поверия за Разпети петък
На косъм: Огромен стълб падна на сантиметри от кола във Варна (СНИМКА)
С 11% по-скъпа трапеза посрещаме Великден тази година
Хороскоп за 11 април 2026
Акция: Започва специализирана операция на „Пътна полиция“
Виц на деня - 10 април
Мачовете по ТВ днес (10 април)
Има опасност за астронавтите от „Артемида II“ при навлизане в земната атмосфера
Китай тества технология за отклоняване на опасни астероиди
Откриха гигантски „океан“ до черна дупка, трилиони пъти по-голям от земните
Китайски учени пробиха най-дълбокия лед в Антарктида: Откриха древно езеро
Удари по Луната: Екипажът на „Орион“ видя нещо уникално
Мисия „Артемида II“: 7 любопитни факта за екипажа, полета и пътуването около Луната